Uroczystość nadania prof. dr. hab. Jerzemu Rokicie, dr. h.c. tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Górnośląskiej, która odbyła się 12 maja 2026 r. poświęcona została nie tylko uhonorowaniu ogromnego dorobku naukowego i publicznego Profesora, ale przede wszystkim podkreśleniu znaczenia odwagi intelektualnej i odpowiedzialności za słowo tej Wybitnej Osobistości.

Podczas wydarzenia zebrali się przedstawiciele środowiska związanego ze Śląską Federacją Przedsiębiorców Polskich, Fundacją EKON oraz konferencją eco5.zero. W tym gronie znalazły się osoby od lat zaangażowane w rozwijanie dialogu pomiędzy biznesem, nauką, samorządem i organizacjami społecznymi. Dla nas szczególnym momentem uroczystości było uhonorowanie prof. Jerzego Rokity medalem eco5.zero, który wręczył Przewodniczący ŚFPP oraz Przewodniczący Rady Fundacji EKON – Michał Gawroński.
Medal eco5.zero trafia do osób, których dorobek, postawa i aktywność publiczna stanowią inspirację dla środowisk zaangażowanych w rozwój odpowiedzialnej gospodarki, nowoczesnych instytucji i liderów, którzy potrafią patrzeć szerzej niż przez pryzmat bieżących wyzwań.
Wśród dotychczas wyróżnionych medalem eco5.zero znaleźli się przedstawiciele administracji, samorządu, nauki, biznesu i organizacji społecznych, czyli osoby, które wpływają na jakość życia publicznego oraz rozwój otoczenia gospodarczego. Do tego grona należą m.in.: prof. Marek Gzik, prof. Jan Klimek, dr Marcin Krupa, Tadeusz Donocik, Marek Kowalski, Magdalena Rzeczkowska, prof. Tomasz Pietrzykowski, prof. Dariusz Szostek, Mirosław Motyka oraz wielu innych liderów, których działalność wpisuje się w misję Konferencji EKON eco5.zero.

Medal eco5.zero nie jest wyłącznie wyróżnieniem honorowym. To także zaproszenie do wspólnoty osób i instytucji, które rozumieją, że rozwój wymaga odwagi, odpowiedzialności oraz gotowości do dialogu. Każda kolejna osoba dołączająca do grona wyróżnionych wzmacnia znaczenie medalu.



