STARTOWE

Metropolia 2.0 quo vadis?

W Katowicach w dniu 17 kwietnia 2025 r. w Willi Goldsteinów odbyła się debata dotycząca przyszłości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli samorządu, nauki oraz świata biznesu, którzy wspólnie zastanawiali się nad kierunkiem i możliwościami dalszego rozwoju jednego z najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce. Inicjatorem wydarzenia była Śląska Federacja Przedsiębiorców Polskich we współpracy z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią oraz Urzędem Miasta Katowice.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, naukowców, a także, co jest szczególnie istotne dla gospodarczego rozwoju Metropolii -przedsiębiorców. Przed rozpoczęciem debaty oficjalnie podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Kato.Hub sp. z o.o. (Katowickim Hubem Gamingowo – Technologicznym), a Śląską Federacją Przedsiębiorców Polskich. Katowicki Hub ma integrować władzę lokalną i globalną, łącząc obie perspektywy oraz rozwijając przyszłościowy model technologicznego ekosystemu, otwartego dla wszystkich zainteresowanych. To ważne przedsięwzięcie pokazuje wspólne działania na rzecz umocnienia regionu, szczególnie w kontekście rozwoju innowacji branży technologicznej oraz budowania silnych relacji.

Wiceprezes ŚFPP dr Joanna Strzelczyk–Łucka, prof. AG, zapowiedziała zaangażowanie ŚFPP w wydarzeniu Poland Days in Silicon Valley, jako partner biznesowy wydarzenia. Sympozjum, organizowane jest we współpracy z m.in. Konsulatem Generalnym RP w Los Angeles, polskimi uczelniami oraz Radą Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, odbędzie się na Uniwersytecie Stanford w San Francisco. Moderatorem debaty był Pan Michał Gawroński – Przewodniczący ŚFPP, a w roli prelegentów wystąpili:

  • Pan dr Marcin Krupa – Prezydent Miasta Katowice,
  • Pan Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Pan prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski – Przewodniczący Rady NAWA, Uniwersytet Śląski,
  • Pan dr hab. Rafał Żelazny – Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
  • Pan Artur Tomasik – Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. (Katowice Airport).
  • Pan Henryk Orczykowski – Prezes Zarządu Stalprofil S.A.


W trakcie debaty poruszono kwestie kluczowe dla przyszłości regionu dotyczących m.in. takich zagadnień jak wykorzystanie potencjału metropolii do budowy silnej, zrównoważonej gospodarki opartej na innowacjach, sposobów przyciągania i zatrzymania w regionie różnych inwestorów oraz jak stworzyć warunki sprzyjające młodym ludziom do życia i pracy w regionie.


Debata nie ominęła trudnych dla Metropolii tematów i stała się platformą wymiany spostrzeżeń o realnych wyzwaniach dla Śląska i Zagłębia. Jak zauważył jeden z prelegentów – Pan prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski „nie wystarczy zmiana ustawy metropolitalnej, potrzebne są rzeczywiste połączenia miast”. Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Pan Kazimierz Karolczak wspomniał o wyzwaniach związanych z funkcjonowaniem metropolii „przed nami daleka droga do „supermiasta”, ale jest to możliwe!”.


Ponadto Pan dr Marcin Krupa – Prezydent Miasta Katowice zaapelował do biznesu o „aktywne włączenie się w budowanie jednej dużej wspólnoty miejskiej, konkurencyjnej w Europie i na świecie”, dodając, że „musimy myśleć o nowych motorach napędowych gospodarki, takich jak Kato-Hub”, a także że „powinniśmy korzystać z rynków, które dawno nas wyprzedziły takich jak np. Chiny”. Pan dr hab. Rafał Żelazny podkreślił, konieczność zbierania otwartych danych potrzebnych dla biznesu i procesów inwestycyjnych, dodając, że „dane te powinny być dostępne dla inwestorów”.


Pan Artur Tomasik – Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. wspomniał, że „mamy bardzo dobrą komunikację  […], ale potrzebna jest promocja”, a także podkreślił istotę transportu lotniczego „bez cargo gospodarka nie może się rozwijać”. Spotkało się to także  z aprobatą Pana Henryka Orczykowskiego – Prezesa Zarządu Stalprofil S.A., który nadmienił, że „największa potrzeba inwestorów to rozwój logistyki transportowej”. Dodał również „biznes potrzebuje klarownych regulacji prawnych dla rozwoju metropolii”.


W dobie dynamicznych zmian społeczno – gospodarczych, Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia staje przed koniecznością redefinicji swojej tożsamości. W dodatku, jak zauważył Pan dr hab. Rafał Żelazny, „trudna nazwa Metropolii nie pozwala na skuteczny marketing i przyciąganie zagranicznych inwestycji, potrzebne jest uproszczenie nazwy Metropolii, co ułatwi tłumaczenie tej nazwy na różne języki”. Uczestnicy debaty byli zgodni: przyszłość regionu zależy od zdolności do skutecznej współpracy pomiędzy samorządami, biznesem i środowiskami akademickimi. Tylko dzięki synergii tych trzech filarów możliwa będzie budowa silnej, konkurencyjnej metropolii zarówno w kraju jak i na świecie.


Debata wykazała, że metropolia to nie tylko administracyjna jednostka – to wspólna przestrzeń, w której liczy się jakość życia, dostępność usług, mobilność i perspektywy rozwoju zawodowego. Region potrzebuje elastycznych mechanizmów zarządzania, lepszej koordynacji działań oraz bardziej otwartego dialogu pomiędzy interesariuszami. 

Comments are closed.